آموزش استفاده از listview در اندروید

در دومین آموزش برنامه نویسی اندروید در این سایت میخوایم نحوه استفاده از لیست ویوو رو باهم کارکنیم . listview یک ابزاری ست در اندروید که داده های مار به صورت لیست نشون میده و در اکثر برنامه ها به کار میاد و یادگیری نحوه استفاده از اون تقریبا میشه گفت الزامیه ، خب با ما همراه باشید

ادامه مطلب :

android list view

 

ابتدا پروژه خودمون رو در اکلیپس با نام SimpleListview ایجاد میکنیم ( نحوه ایجاد پروژه در این پست توضیح داده شده)

خب حالا listview خودمون رو در فایل activity_main.xml  اضافه میکنیم :

android list view

Listview برای نمایش اطلاعات ما نیاز به یک Adapter داره ، Adapter اطلاعات و پردازش میکنه تعداد سطرهای listview رو مشخص میکنه به هر سطرش id میده و در  آخر برای هر سطر از   listview  یک view میسازه و به listview میده.

برای ساخت adapter رو package پروژه کلیک راست میکنیم یک کلاس  از نوع  BaseAdapter  ایجاد میکنیم :

 

پس از انتخاب نام و نوع کلاس و کلیک بر روی baseadapter، finish ما با نام ListviewAdapter ساخته میشه این adapter برای گرفتن اطلاعاتی که بهش میدیم نیاز به یک سازنده داره :

این سازنده هم نام کلاسه و هنگامی که ما کلاس و صدا میزنیم فراخوانی میشه دارای دو تا پارامتر هست که اولی context  رو میگیره و دومی اطلاعات رو که میخوایم در سطرهای listview نشون بدیم به صورت لیست میگیره که در این مثال ما چند تا نام رو میخواهیم نشون بدیم.

تابع getCount تعداد سطرهای لیست ویوو رو مشخص میکنه که ما تعداد سطرها رو بر اساس تعداد اسم هایی که در لیست names داریم قرار میدیم :

خب حالا باید یک view بسازیم که adapter اون و در سطرهای لیست ویوو قرار بده پس یک لایه با نام my_listview_row.xml و یک TextView درش قرار میدیم برای اینکه اسم ها رو درش set کنیم :

پس از ایجاد my_listview_row.xml کدهای زیر رو در تابع getView ، Adapter قرار میدیم :

 

در کدهای بالا ما یک view با نام rowView ساختیم و لایه ای که برای سطرهای لیست ویو نوشته بودیم درش قرار دادیم و اسم های موجود در لیست Names رو در Textview اون ست کردیم و در آخر rowView به لیست ویوو بر گردوندیم.

حالا میریم در کلاس MainActivity.java  و کد های زیر رو درش مینویسیم :

 

در کدهای بالا ابتدا یک لیست ساختیم با نام names و اسم هایی که میخواهیم در لیست ویوو نشون بدیم رو درش add کردیم بعدش listview رو تعریف کردیم و پس از اون adapter و فراخوانی کردیم و اطلاعات و بهش دادیم و در آخر adapter  و در listview ست کردیم. یک onItemCilick هم برای listview نوشتیم تا روی هر سطر کلیک شد مقدار اون سطر رو نشون بده تا با نحوه onclick بر روی هر سطر از listview  هم آشنا بشید.

اینم از برنامه ما :

 

 

 

در آخر سورس این مثال رو براتون قرار میدم در این مثال چون من از appcompat_v7 برای تم استفاده کردم اگه appcompat_v7  در اکلیپس نداشته باشید باید اون رو ابتدا import کنید به عنوان یک library  به پروژه اضافه کنید ، appcompat_v7 رو هم براتون میزارم توجه داشته باشید appcompat_v7 رو از مسیر زیر import کنید :

Import -> Android -> Exsiting Android Code Into Workspace

 

پس از ایمپورت appcompat_v7 روی پروژه کلیک راست کنید propertties رو انتخاب کنید در پنجره باز شده Android  رو انتخاب کنید و لا کلیک بروی add  ، appcompat_v7 رو اضافه کنید.

خب امیدوارم این آموزشش به دردتون خورده باشه و تونسته باشید ازش استفاده کنید سوالاتتون رو هم میتونید از طریق نظرات همین پست بپرسید.

 

appcompat_v7دانلود

دانلود سورس

www.samanjafari.ir :رمز فایل

 

 

 

 

نظرات :

hamzehghamkhar گفته : 1394 / 5 / 7  22:39

سلام چقدر جاوا شبیه سی شارپه واقعا cool grin اگه بشه آموزش اندروید رو گام به گام توضیح بدب عالی میشه

پاسخ :

آره از نظر syntax شبیه هستند ، چشم ایده خوبی بود حتما این کار و انجام میدم smile

نظر شما :

نام :    

ايميل :  منتشر نخواهد شد.

سايت: مثال : http://example.com

متن :

grinLOLcheesesmilewinksmirkrolleyesconfused
surprisedbig surprisetongue laughtongue rolleyetongue winkraspberryblank starelong face
ohhgrrrgulpoh ohdownerred facesickshut eye
hmmmmadangryzipperkissshockcool smilecool smirk
cool grincool hmmcool madcool cheesevampiresnakeexcaimquestion

کد روبرو را وارد کنيد :  جدید